| Camera type | Digital Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 20.1 Megapixels | |
| Video | MPEG-4, AVCHD | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | TFT Screen LCD Display | |
| Connectivity | HDMI, TV Out, USB, Wi-Fi, Microphone | |
| Battery | DMW-BLC12PP lithium-ion battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Panasonic Lumix FZ1000 |
|---|---|
| Model | Lumix FZ1000 |
| Price | Tk. 46,000 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | wired |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Micro HDMI |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC |
|---|
| Camera type | Digital Camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 13.2 x 8.8 mm |
| Processor | Venus Engine |
| Max resolution | 5472 x 3648 Pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical Zoom | 16x |
| Minimum shutter speed | 60 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/16000 sec |
| Built-in flash | Yes |
| External flash | Hot-shoe |
| Flash modes | Auto, Auto/Red-eye Reduction, Forced On, Forced On/Red-eye Reduction, Slow Sync, Slow Sync/Red-eye Reduction, Forced Off |
| Exposure compensation | 1/3 EV step, +/-5 EV (+/-3 EV for motion picture) |
| Format | MPEG-4, AVCHD |
|---|---|
| Microphone | Built-in Stereo |
| Resolutions | 3840 x 2160 Pixels at 30 fps |
| ISO | 125 - 25600 |
|---|---|
| White balance presets | White Balance Presets (5), Custom White Balance (4 Slots) |
| Image stabilization | Optical Image Stabilization, 5-Axis Image Stabilization |
| Custom white balance | No |
| Image Format | JPEG ( Fine, Standard Quality ) |
| Autofocus | Contrast Detect, Multi-Area, Center, Selective Single Point, Tracking, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Focal length | 9.1 - 146 mm (35 mm Equivalent to 25 - 400 mm) |
| Digital Zoom | 4x |
| Screen Type | TFT LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.0 inch |
| Screen dots | 921K dots |
| Viewfinder type | Fully Articulated LCD |
| Viewfinder coverage | Coverage (100%) |
| Viewfinder magnification | Magnification (0.7x) |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 831 g |
|---|---|
| Dimensions | 137 x 99 x 131 mm |
| Battery | DMW-BLC12PP lithium-ion battery |
| Battery capacity | 360, AC Adaptor (Input: 110 - 240V AC) |
I bought this for the crazy zoom, and that part worked out as expected. Image quality isn't the best but that's to be expected at this price range.
Brand: Fujifilm
Model: XF 50mm f/2 R WR
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 76mm Focal Lens
View Details →
Brand: FUJIFILM
Model: XF 35mm
Lense Type: Telephoto Zoom
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 53mm Focal Lens
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Wi-Fi connection
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Hi-Speed USB, HDMI Mini Output
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: megapixels
Video: 1920 x 1080
Connectivity: USB, HDMI
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 22.3 MP Megapixel
Video: 4K, 1080p
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.2MP
Video: Full HD Video
Connectivity: Wi-Fi
Sensor type: APS-C Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1M
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi & NFC capabilities
Sensor type: BSI-CMOS
Warranty: Not Available
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 20.2 MP
Video: Full HD 1920 x 1080
Connectivity: Wi-Fi connectivity
Sensor type: CMOS AF sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm
Lense Type: ED VR Lens
Lense Mount: Format DX
Zoom Type: Focal Length 18 - 300mm
Max Focal Length: Maximum Aperture f/ 3.5-5.6
View Details →