| Camera type | Digital Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 16.84 megapixels | |
| Video | MP4 Video | |
| Sensor type | MOS Sensor | |
| Display type | TFT Color LCD Monitor | |
| Connectivity | AC Cable, USB Connection Cable | |
| Battery | Li-ion Battery Pack (7.2V, 1200mAh, 8.7Wh) | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Panasonic Lumix DMC-G85HGW-K |
|---|---|
| Model | Lumix DMC-G85HGW-K |
| Price | Tk 97,000 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | Remote control with Bulb function by DMW-RSL1 (Optional) |
|---|---|
| USB | USB 2.0 Micro-B |
| HDMI | Stereo |
| Wireless | Yes (When using DMW-FL200L / FL360L / FL580L (Optional)) |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC Memory Card |
|---|---|
| Total Size | Info not available |
| Camera type | Digital camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 17.3 x 13.0 mm |
| Sensor type | Live MOS Sensor |
| Minimum shutter speed | /4,000 – 60 |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/16,000 |
| Exposure compensation | Yes (When using DMW-FL200L / FL360L / FL580L (Optional)) |
| Format | MP4 |
|---|---|
| Microphone | φ3.5 mm for external microphone |
| Resolutions | 3840×2160 4K/25p: 100Mbps |
| ISO | ISO100 equivalent |
|---|---|
| White balance presets | Yes |
| Image stabilization | Image sensor shift type (5-axis / 5-stop), Dual I.S. (Dual I.S. 2 compatible) |
| Custom white balance | Yes |
| Image Format | JPEG |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Digital Zoom | 2x, 4x |
| Screen Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3 inch |
| Touch screen | Full area touch |
| Weight (inc. batteries) | Approx. 615g / 1.36 lb (SD card, Battery, H-FS1442A lens included) |
|---|---|
| Dimensions | 128.4 x 89 x 74.3 mm (excluding protrusions) |
| Battery | Li-ion Battery Pack |
| Battery capacity | 7.2V, 1200mAh, 8.7Wh |
Price is good with quality is also good. I love this camera.
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 25.0 megapixels
Video: 1080p Full HD
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.2 megapixel
Video: MP4, MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: APS-C CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 20.9 megapixel
Video: MOV,MP4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: DX-Format CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264
Connectivity: Wi-fi and Bluetooth
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.2-megapixel
Video: XAVC S, AVCHD, MP4
Connectivity: Bluetooth, Wi-Fi, USB Port
Sensor type: APS-C image sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →