| Camera | 13MP Main, 8MP Font | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) | |
| Chipset | Octa-core 1.8 GHz | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Panasonic Eluga Ray 800 |
|---|---|
| Model | Eluga Ray 800 |
| Price | 11,990 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released March, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Gold |
|---|
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint - -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Japan |
|---|
Superb mobile perfect value for money.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →