| Camera | 16 MP+2 MP Main,25 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inch AMOLED capacitive Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | 3600 mAh Li-Po Battery |
| Name | Oppo Reno A |
|---|---|
| Model | Reno A |
| Price | Tk. 27,000 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release September, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Dual: 16 MP 2 MP, Depth Sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 25 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158.4 x 75.4 x 7.8 mm (6.24 x 2.97 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 169.5 g |
| Body Color | Blue, Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3600 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint - under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint - under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
It's a high quality smartphone.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →