| Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP main, 32MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.55 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 12 | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 128GB , 256GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Battery |
| Name | Oppo Reno 9 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Reno 9 Pro 5G |
| Price | Tk 42,000 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, June |
|---|---|
| Launch Date | 2023, June |
| Network Type | GSM,HSDPA,LTE,SA/NSA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| Network 5G | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HDR) |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR |
| Body Dimensions | 160 x 73.1 x 7.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 177 g |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Body Color | Black, Blue, Aurora |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| Memory Internal | 128GB , 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB |
| Battery Type | Li-P0 |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Active noise cancellation with dedicated mic |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Amazing phone
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.58 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 8.8 Inch WQXGA IPS LCD Display
Camera: 13MP+5MP Main 8MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB LPDDR5x RAM
OS: Android 13, ZUI 15.0
Battery: 6550 mAh Li-Po Battery
View Details →