| Camera | 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.44 inches Fluid AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 11, OxygenOS 11.X | |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) | |
| RAM | 8GB, 12GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Poly Battery |
| Name | OnePlus Nord2 5G |
|---|---|
| Model | Nord2 5G |
| Price | Tk 44,990 |
| Brand | OnePlus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Fluid AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
|---|---|
| Display Size | 6.44 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.2, (wide), 1/3.1 |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
|---|---|
| Body Color | Gray; other colors |
| Operating System | Android 11, OxygenOS 11.X |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Good Product.
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 9600 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches 2.2k LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4570 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 5240 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →