| Camera | 48 MP+8 MP+16 MP Main, 16 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.65 inches Fluid AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Ten) | |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ | |
| RAM | 8 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po |
| Name | OnePlus 8 Pro |
|---|---|
| Model | OnePlus 8 Pro |
| Price | Tk 94,990 |
| Brand | OnePlus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced Yet |
|---|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.65 inches |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 517 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | Triple: 48 MP 8 MP, (telephoto), 3X Optical Zoom 16 MP, (ultrawide) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps |
| Body Dimensions | 165.3 x 74.4 x 8.8 mm (6.51 x 2.93 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | Info not available |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Silver, Blue |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Fast Battery Charging 30W (Warp Charge) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos Sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with Dual-band A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
Best specification. Best camera, battery and performance.
Display: 1.5 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po 530 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches Super AMOLED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1
Battery: Li-Po 10090 mAh, non-removable battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Font
Chipset: Apple A15 Bionic (5 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 4323 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Ion 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 4GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 108MP+13MP+8MP main,12MP front
Chipset: Samsung Exynos 9 Octa 9820
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4,500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.65inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 108MP+13MP+8MP main, 12MP front
Chipset: Samsung Exynos 9 Octa 9820
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4,500 mAh Battery
View Details →