| Camera | 2MP Main Camera | |
|---|---|---|
| Display | 2.8 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | KaiOS | |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 4GB ROM | |
| Battery | 1500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 8000 4G |
|---|---|
| Model | 8000 4G |
| Price | Tk 8,999 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 13 November, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release November, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 143 ppi density |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash |
| Body Dimensions | 132.2 x 56.5 x 12.3 mm (5.20 x 2.22 x 0.48 in) |
|---|---|
| Body Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Body Build | Plastic frame, plastic back |
| Body Color | Onyx/Black, Opal/White, Topaz/Blue, Cintrine/Gold |
| Operating System | KaiOS |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Memory Internal | 4GB |
|---|---|
| Memory External | microSDHC |
| Ram | 512MB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|
Awesome build quality.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →