| Camera | 12 MP + 13 MP Main, 16 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Plus Snapdragon 660 | |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 3500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 7 Plus |
|---|---|
| Model | 7 Plus |
| Price | Tk. 39,999 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released February, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 12 MP + 13 MP, dual pixel phase detection autofocu |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.0, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Body Dimensions | 158.4 x 75.6 x 8 mm (6.24 x 2.98 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body (6000 series) with copper edges |
| Body Color | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3800 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint - rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging (18W, 9V/2A) MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player Photo/video editor Document viewer |
I got it when this model was released , even now it is very good in everything, no complaints, different look white with copper edge , solid grip , good processing, worth the price
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →