| Camera | 48MP+8MP+5MP Main, 20MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.3 inches LTPS IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 | |
| RAM | 6GB, 4GB RAM | |
| Memory | 128GB, 64GB ROM | |
| Battery | 3500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 7.4 |
|---|---|
| Model | 7.4 |
| Price | Tk16,000 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 400 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, f/2.0, Zeiss optics, LED flash, panorama, HDR, 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Camera Features | Zeiss optics,panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
|---|---|
| Body Color | Gloss midnight blue, gloss steel |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 128GB/64GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 400 GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB/4GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | No |
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →