| Camera | VGA Main | |
|---|---|---|
| Display | 2.4 inches TFT Display | |
| Sim | Single SIM (Mini-SIM) | |
| OS | Feature Phone | |
| Chipset | No | |
| RAM | 8MB RAM | |
| Memory | 16MB ROM | |
| Battery | 1200 mAh Li-Ion (Lithium Ion) |
| Name | Nokia 5310 |
|---|---|
| Model | 5310 |
| Price | Tk 4,499 |
| Brand | Nokia |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, March 19 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2020, April |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network Speed | No |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT |
|---|---|
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | VGA |
|---|---|
| Camera Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 123.7 x 52.4 x 13.1 mm, 44.8 cc (4.87 x 2.06 x 0.52 in) |
|---|---|
| Body Weight | 88.2 g (3.10 oz) |
| Body Color | White/Red, Black/Red |
| Operating System | Feature Phone |
|---|
| Memory Internal | |
|---|---|
| Memory External | |
| Ram |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| USB | HTML5 |
| GPS | No |
| Sensors | No |
|---|
| Made By | Finland |
|---|
Nice phone quality.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →