| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 2990 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 3.1 A |
|---|---|
| Model | 3.1 A |
| Price | Tk. 14,600 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | June, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released June, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 152.7 x 71.9 x 9.4 mm (6.01 x 2.83 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 156 g |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2990 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 10W |
This phone is the best,it is a Nice phone and now i can operate multiple apps without any worries.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →