| Camera | 8MP+2MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB, 32GB ROM | |
| Battery | 3000 mah Li-Poly Battery |
| Name | Nokia 2V Tella |
|---|---|
| Model | 2V Tella |
| Price | Tk 15,000 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Rumored |
|---|---|
| Launch Date | Not announced yet |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 150.6 x 72.4 x 9.1 mm (5.93 x 2.85 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Tempered Blue |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Memory Internal | 16GB, 32GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 2GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mah |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | SMS threaded view, MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|
Strong battery, good price.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →