| Camera | VGA Main, VGA Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 2.4 inch TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) | |
| OS | No OS | |
| Chipset | No Chipset | |
| RAM | 16 MB RAM | |
| Memory | No ROM | |
| Battery | 1020 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 216 |
|---|---|
| Model | Nokia 216 |
| Price | Tk. 3,250 |
| Brand | Nokia |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2016 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2016 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT |
|---|---|
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi density |
| Primary Camera | VGA |
|---|---|
| Secondary Camera | VGA |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 240p@15fps |
| Body Dimensions | 118 x 50.2 x 13.5 mm, 71.7 cc (4.65 x 1.98 x 0.53 |
|---|---|
| Body Weight | 82.6 (2.93 oz) |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | Black, Gray, Mint |
| Operating System | No |
|---|
| Memory Internal | No |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Ram | 16 MB |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 1020 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes with Stereo |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
|---|---|
| USB | microUSB 1.1 |
| Messaging | SMS, MMS |
|---|
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Stand-by : Up to 456 h Talk time : Up to 18 h |
This phone is very Awesome. Samsung U5s, Blue Vivo Soul 5, All 2 Phones How to Say May Specification.
Display: 1.77 inch TFT Display
Camera: Digital Camera Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature phone
Battery: Removable Li-Ion 1700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.77 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: MediaTek
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1800mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →