| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4000 mAh Battery |
| Name | Nokia 2.1 |
|---|---|
| Model | Nokia 2.1 |
| Price | TK. 7,999 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | May, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release July, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 GSM 900 / 1800 - India |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - APAC, EMEA, India HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM, USA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 153.6 x 77.6 x 9.7 mm (6.05 x 3.06 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Body Build | Aluminum frame, plastic back |
| Body Color | Blue, Copper, Blue, Silver, Grey, Silver |
| Operating System | Android 8.1 Oreo(Go edition); Android One |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | 10W charging MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor, Document viewer |
|---|
Aw, this became a very nice post. In notion I must set up writing this way additionally – spending time and actual effort to generate a great article… but exactly what can I say… I procrastinate alot and also no indicates seem to go done.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →