| Camera | Main Camera | |
|---|---|---|
| Display | 1.77 inches 9.7 cm2 Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Feature phone | |
| Chipset | No | |
| RAM | No | |
| Memory | 4MB ROM | |
| Battery | 800 mah Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 110 |
|---|---|
| Model | Nokia 110 |
| Price | Tk 2,200 |
| Brand | Nokia |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Rumored |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT, 65K colors |
|---|---|
| Display Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Display Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | 113 ppi density |
| Display Colors | 16.9% screen-to-body ratio |
| Primary Camera | Yes |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Body Dimensions | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
|---|---|
| Body Weight | 75 g (2.65 oz) |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | Ocean Blue, Pink, Black |
| Operating System | Feature phone |
|---|---|
| CPU | No |
| Chipset | No |
| Memory Internal | 4MB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 800 mah Li-Ion |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Jack |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →