| Camera | No Camera | |
|---|---|---|
| Display | 1.77 inch TFT, 65K Colors | |
| Sim | Dual SIM (Mini-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | No OS | |
| Chipset | No Chipset | |
| RAM | 4 MB RAM | |
| Memory | 4 MB ROM | |
| Battery | 800 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 105 |
|---|---|
| Model | Nokia 105 (2019) |
| Price | Tk. 1,499 |
| Brand | Nokia |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release August, 2019 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Display Type | TFT, 65K Colors |
|---|---|
| Display Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~16.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 113 ppi density |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 119 x 49.2 x 14.4 mm (4.69 x 1.94 x 0.57 in) |
|---|---|
| Body Weight | 73 g |
| Body Color | Black, Blue, Pink |
| Operating System | No |
|---|
| Memory Internal | 4 MB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 4 MB |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 800 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| USB | microUSB 1.1 (charging only) |
|---|
| Messaging | SMS |
|---|
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | No |
I love 2 colors on this mobile, I like my black color.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →