| Camera type | Digital Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 20.2-Megapixel | |
| Video | MOV (H.264/MPEG-4 AVC) | |
| Sensor type | CCD Sensor | |
| Display type | TFT LCD type display | |
| Connectivity | USB, Pictbridge | |
| Battery | AA (Alkaline, NiMH, or Lithium) | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Nikon Coolpix L340 |
|---|---|
| Model | Coolpix L340 |
| Price | Tk. 16,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| USB | Yes |
|---|---|
| Pictbridge | Yes |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC |
|---|---|
| Internal Memory | 43 MB |
| Camera type | Digital Camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 1/2.3 inch |
| Max resolution | 5152 x 3864 Pixels |
| Sensor type | CCD |
| Optical Zoom | 28x |
| Minimum shutter speed | 1 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/1500 sec |
| Built-in flash | Yes |
| Format | MOV (H.264/MPEG-4 AVC) |
|---|---|
| Microphone | No |
| Resolutions | 1280 x 720 Pixels at 30 fps |
| ISO | 80 - 1600 |
|---|---|
| White balance presets | Auto, Cloudy, Daylight Flash, Fluorescent, Incandescent, White Balance Preset |
| Custom white balance | No |
| Image Format | JPEG |
| Autofocus | Centre, Face detection, Target Finding AF |
|---|---|
| Focal length | 4.0 - 112 mm (35 mm Equivalent to 22.5 - 630 mm) |
| Digital Zoom | 4x |
| Screen Type | TFT LCD with antireflection coating |
|---|---|
| Screen Size | 3.0 inch |
| Screen dots | 460K dots |
| Touch screen | No |
| Weight (inc. batteries) | 430 g |
|---|---|
| Dimensions | 111.1 x 76.3 x 83.3 mm |
| Battery | AA (Alkaline, NiMH, Oxyride or Lithium) |
| Battery capacity | 960, AC Adapter EH-67 (available separately) |
It is a really good camera for a beginner like me. I have gotten some really good pictures with it.
Brand: Sony
Model: E PZ 16-50mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 16 to 50mm f/3.5
View Details →
Brand: Fujifilm
Model: XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm f/2.8
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: most expensive zoom
Max Focal Length: wide-angle focal length
View Details →
Brand: Tamron
Model: B005 Model
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F Mount
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 70 to 300mm Focal Lens
View Details →
Brand: Nikon
Model: AF-S DX VR
Lense Type: DSLR Lens
Lense Mount: Nikon F (DX) Mount
Zoom Type: power Zoom lens
Max Focal Length: 18–140 mm
View Details →
Brand: Sigma
Model: Yes
Lense Type: Yes
Lense Mount: Yes
Zoom Type: 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
Max Focal Length: 27.2 to 80mm)
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: EF-mount DSLRs
Zoom Type: is f/4.5 at 28 mm
Max Focal Length: 28mm 1:2.8
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.2 MP Megapixels
Video: HD 720p Video
Connectivity: USB , HDMI, Connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16MP Megapixel
Video: 720p HD Video
Connectivity: USB, Micro HDMI,
Sensor type: CCD sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: HD 1080p Video
Connectivity: USB , HDMI Connectivity
Sensor type: Super HAD CCD Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →