| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 55-200MM | |
| Lense Type | Telephoto type | |
| Lense Mount | AF Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Standard zoom | |
| Max Focal Length | 55 - 200 mm length | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S DX NIKKOR 55-200MM f/4-5.6G ED |
|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 55-200MM |
| Price | Tk. 13,500 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 55 -200 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/ 4-5.6 |
| Lens Construction | Lens Elements 7 Lens Groups 6 |
| Diagonal Angle of View | 28° 50' - 8° |
| Focusing Distance | 3.7 ft. |
| Filter Size | 58 mm |
| Zoom Type | Standard |
| Compatible Format | FX DX FX in DX Crop Mode |
| Min. focal length | 55 mm |
| Max. focal length | 200 mm |
| Focus Adjustment | Manual/Auto |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Portrait |
Really I love this camera lens for It's great picture quality.
Brand: Sony
Model: E PZ 16-50mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 16 to 50mm f/3.5
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20 megapixel
Video: HD videos
Connectivity: USB
Sensor type: CCD Sensor
Warranty: 1 Year Warranty service
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD
Lense Type: Aspherical IF Lens
Lense Mount: APS-C lens Mount
Zoom Type: among fast standard zoom
Max Focal Length: approx. 26-78mm Focal
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 50mm f/1.8G AF-S
Lense Type: prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet Mount
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Focal Length 50 mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm f/2.8
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: most expensive zoom
Max Focal Length: wide-angle focal length
View Details →
Brand: Tamron
Model: B005 Model
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F Mount
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 70 to 300mm Focal Lens
View Details →
Brand: Nikon
Model: AF-S DX VR
Lense Type: DSLR Lens
Lense Mount: Nikon F (DX) Mount
Zoom Type: power Zoom lens
Max Focal Length: 18–140 mm
View Details →
Brand: Nikon
Model: Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (DX)
Zoom Type: High-power 5.8x zoom DX
Max Focal Length: APS-C / DX
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical IF Camera Lens
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Canon EF-S
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 17 to 50mm
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S DX Nikkor 18-200mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon Mount
Zoom Type: 18-200mm zoom
Max Focal Length: 200 Millimeters
View Details →