| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 18-140mm | |
| Lense Type | Telephoto type | |
| Lense Mount | AF Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Standard zoom | |
| Max Focal Length | 140mm length | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm |
|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 18-140mm |
| Price | Tk. 20,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 18 - 140mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/ 3.5-5.6 |
| Diagonal Angle of View | Maximum Angle of View (DX-format)76° Minimum Angle of View (DX-format)11°30' |
| Focusing Distance | Focus Distance 1.48 ft. ( 0.45m) |
| Filter Size | 67mm |
| Zoom Type | Standard |
| Compatible Format | DX |
| Min. focal length | 18 mm |
| Max. focal length | 140mm |
| Focus Adjustment | Manual/Auto |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Portrait |
| Weight | 490 g |
| Warranty | No Warranty |
LOVE my camera lens ! I am a beginner and this is perfect! very easy to use and takes wonderful pictures!
Brand: Sigma
Model: Yes
Lense Type: Yes
Lense Mount: Yes
Zoom Type: 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
Max Focal Length: 27.2 to 80mm)
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S Nikkor 50mm f/1.8G Lens
Lense Type: compact FX-format prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Maximum Aperture f/ 1.8
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16MP Megapixel
Video: 720p HD Video
Connectivity: USB, Micro HDMI,
Sensor type: CCD sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 12.1 MP Megapixel
Video: 1280 x 720p
Connectivity: features an on-camera HDMI port
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Semi DSLR
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: Full HD 1920 x 1080
Connectivity: NFC, HDMI interface
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 12.1 MP Megapixel
Video: 1080p full HD video
Connectivity: USB, Micro HDMI,
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: 9.2 MP Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Composite Video Out, HDMI Terminal
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: 4.0 MP Megapixel
Video: 1440 x 1080p
Connectivity: AC L15 Adaptor
Sensor type: CMOS Image Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080p
Connectivity: 1 x Composite Video
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 18MP Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: USB, HDMI
Sensor type: 18 MP APS-C CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Warranty
View Details →