| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm | |
| Lense Type | telephoto | |
| Lense Mount | Nikon Mount | |
| Water Resistant | Dust Resistance | |
| Zoom Type | Format DX | |
| Max Focal Length | Maximum Aperture f/ 3.5-5.6 | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED |
|---|---|
| Model | Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm |
| Price | Tk 23,500 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | Focal Length Range 18 - 140mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | Maximum Aperture f/ 3.5-5.6 |
| Lens Construction | Format DX |
| Diagonal Angle of View | Maximum Angle of View (DX-format)76° |
| Focusing Distance | Minimum Focus Distance 1.48 ft. ( 0.45m) |
| Filter Size | 67mm |
| Zoom Type | Zoom out for an 18mm wide-angle view |
| Compatible Format | DX |
| Min. focal length | 3 in |
| Max. focal length | 78 mm |
| Focus Adjustment | 3.8 in |
| Weight | 17.3 oz. (490 g) |
| Warranty | 1 year service warranty |
Nice build quality.
The Best Value In Nikon Lenses, Period
Brand: Canon Brand
Model: EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS Model
Lense Type: STM Lens
Lense Mount: EF lens Mount
Zoom Type: versatile standard zoom
Max Focal Length: 38.4-168mm equivalent focal length
View Details →
Brand: Nikon
Model: Nikon 70-300mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (FX) Mount
Zoom Type: AF-S VR Zoom-NIKKOR
Max Focal Length: 70–300 mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: 1280 x 720
Connectivity: USB 2.0, Multi (AV/USB)
Sensor type: 1/2.3 Inch Super HAD CCD
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1080p full HD
Connectivity: Yes
Sensor type: Yes
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S Nikkor 50mm f/1.8G Lens
Lense Type: compact FX-format prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Maximum Aperture f/ 1.8
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.4 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: Micro HDMI, Hi-Speed USB Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.2 MP Megapixel
Video: 1080p video Resolution
Connectivity: WiFi and NFC connectivity
Sensor type: ype Back-Illuminated CMOS
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.4 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: USB , HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 16 MP CMOS Sensor Megapixel
Video: 1080p Full HD
Connectivity: Hi-Speed USB
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.2 MP Megapixel
Video: 1080p
Connectivity: WiFi and NFC connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →