| Brands | Nikon | |
|---|---|---|
| Model | AF Nikkor 50mm f/1.8D | |
| Lense Type | Prime Lens | |
| Lense Mount | Nikon F (FX) Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Zoom Lens | |
| Max Focal Length | Length 50MM 1.8 | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D |
|---|---|
| Model | AF Nikkor 50mm f/1.8D |
| Price | Tk 9,770 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 50MM 1.8 |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/1.8 D |
| Lens Construction | 6 elements in 5 groups |
| Diagonal Angle of View | 46degree |
| Focusing Distance | 3.2 ft. / 0.98m |
| Filter Size | 2mm |
| Zoom Type | Zoom lens |
| Compatible Format | Nikon D3200, D5300, D5500, D5600, D7100, D7200, D7500 |
| Min. focal length | 50mm |
| Max. focal length | 400mm |
| Focus Adjustment | 0.25 m (9.84 |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Wildlife |
| Weight | 155gm |
| Warranty | 1 year |
This is a fantastic lens! I know it's just a kit lens but it's so nice!
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD
Lense Type: Aspherical IF Lens
Lense Mount: APS-C lens Mount
Zoom Type: among fast standard zoom
Max Focal Length: approx. 26-78mm Focal
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 50mm f/1.8G AF-S
Lense Type: prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet Mount
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Focal Length 50 mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF-S 60mm f/2.8 Model
Lense Type: Macro USM Lens
Lense Mount: Canon EF-S Mount
Zoom Type: USM Zoom
Max Focal Length: 96mm equivalent focal
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20 Megapixel
Video: Full HD Video
Connectivity: USB
Sensor type: CCD Sensor
Warranty: No Warranty service
View Details →
Brand: Nikon
Model: Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (DX)
Zoom Type: High-power 5.8x zoom DX
Max Focal Length: APS-C / DX
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S 18-105mm
Lense Type: Standard
Lense Mount: NIKON Mount
Zoom Type: 18-105mm zoom
Max Focal Length: 105 Millimeters
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical IF Camera Lens
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Canon EF-S
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 17 to 50mm
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S DX Nikkor 18-200mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon Mount
Zoom Type: 18-200mm zoom
Max Focal Length: 200 Millimeters
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro Autofocus Lens
Lense Type: Autofocus Lens
Lense Mount: Nikon F
Zoom Type: Telephoto zoom
Max Focal Length: 70 – 300mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF-S 60mm f/2.8 Macro USM Lens
Lense Type: Telephoto type lens
Lense Mount: CANON Mount
Zoom Type: 18-55mm zoom
Max Focal Length: 29-88mm & f/3.5-5.6
View Details →