| Brands | Nikon | |
|---|---|---|
| Model | Nikon 35MM 1.8 G | |
| Lense Type | Prime Lens Type | |
| Lense Mount | Nikon F (DX) Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Prime Lens | |
| Max Focal Length | Length 35mm | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon 35MM 1.8 G |
|---|---|
| Model | 35MM 1.8 G |
| Price | Tk 16,380 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 35mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Lens Construction | 12 elements in 9 groups |
| Diagonal Angle of View | 76degree - 28.50degree |
| Focusing Distance | 3.2 ft. / 0.98m |
| Filter Size | 52mm |
| Zoom Type | Prime Lens Type |
| Compatible Format | Nikon D3300, D3400, D3500, D500, D5200, D5300, D5500, D5600, D7100, D7200, D7500 |
| Min. focal length | 35mm |
| Max. focal length | 400mm |
| Focus Adjustment | 0.25 m (9.84 |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Wildlife |
| Weight | 210gm |
| Warranty | 1 year |
I love this lens. It's very simple, and not as intricate as another Nikon AF lens I have, but that's why I like it so much.
Brand: Sony
Model: E PZ 16-50mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 16 to 50mm f/3.5
View Details →
Brand: Fujifilm
Model: XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm f/2.8
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: most expensive zoom
Max Focal Length: wide-angle focal length
View Details →
Brand: Tamron
Model: B005 Model
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F Mount
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 70 to 300mm Focal Lens
View Details →
Brand: Nikon
Model: AF-S DX VR
Lense Type: DSLR Lens
Lense Mount: Nikon F (DX) Mount
Zoom Type: power Zoom lens
Max Focal Length: 18–140 mm
View Details →
Brand: Sigma
Model: Yes
Lense Type: Yes
Lense Mount: Yes
Zoom Type: 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
Max Focal Length: 27.2 to 80mm)
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: EF-mount DSLRs
Zoom Type: is f/4.5 at 28 mm
Max Focal Length: 28mm 1:2.8
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.2 MP Megapixels
Video: HD 720p Video
Connectivity: USB , HDMI, Connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16MP Megapixel
Video: 720p HD Video
Connectivity: USB, Micro HDMI,
Sensor type: CCD sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: HD 1080p Video
Connectivity: USB , HDMI Connectivity
Sensor type: Super HAD CCD Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →