| Processor | Intel Core i7-7700HQ | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 14 Inches | |
| Graphics Card | GeForce GTX 1050 2GB | |
| OS | Free Dos | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | HDD (Hard Disk Drive) 1 TB | |
| Battery | 3-Cell Battery | |
| Warranty | 02 years International Warranty |
| Name | MSI GS63 7RD Stealth Core i7 |
|---|---|
| Model | GS63 7RD Stealth Core i7 |
| Price | Tk 93,000 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Killer ac Wi-Fi |
|---|
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inches |
| Display Resolution | 1920x1080 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
|---|
| Body Dimensions |
|---|
| Operating System | Free Dos |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-7700HQ (2.80 GHz up to 3.80 GHz) 6MB Cache, Cores 4,Threads 8 |
| Ram | 8GB DDR4 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | HDD (Hard Disk Drive) 1 TB |
| SSD Capacity | SSD (Solid State Drive) 128 GB |
| Battery Type | 3-Cell |
|---|---|
| Battery Capacity | 65 Whr |
| Audio | 2x 2W Speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| USB | 1x Type-C (USB3.1 Gen2 / DP / Thunderbolt™3) 3x Type-A USB3.0 1x Type-A USB2.0 |
| Made By |
|---|
Great for gaming, overall a lot of laptop for the price.
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 39Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →