| Camera | 64MP+8MP+5MP+2MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches IPS LCD capacitive Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | Motorola One Fusion+ |
|---|---|
| Model | One Fusion+ |
| Price | Tk 29,000 |
| Brand | Motorola |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, June 08 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2020, June 08 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 LATAM |
| Network 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 38, 40, 41 - Europe, India 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 66 - LATAM 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 40, 41 - APEM |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5MP, f/2.2, (macro) 2MP, f/2.2, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 162.9 x 76.4 x 9.6 mm (6.41 x 3.01 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Body Color | Blue, White |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 15W |
i like this deviseth.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 480 mAh Battery
View Details →