| Camera | 13 MP Main, 13 MP+8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.7 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Battery |
| Name | Mobiistar X1 Dual |
|---|---|
| Model | X1 Dual |
| Price | TK. 9,990 |
| Brand | Mobiistar |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM |
| Network 3G | HSDPA |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 13 MP 8 MP |
| Camera Features | Face beauty 7 level auto, Night mode function (more detail, low noise), HDR capture, Panorama, Professional mode, PDAF (faster auto focus with 0.3s) |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Black, Blue |
|---|
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad core 1.30 GHz |
| Chipset | Mediatek |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 3 GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
|---|
| Fm Radio | NO |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | Document viewer, Photo/video editor |
|---|
Very nice phone,i love it.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →