| Processor | AMD Ryzen 5-4600HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.0 inch Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon RX Vega 12 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB+16GB RAM | |
| Memory | 256GB+512GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Microsoft Surface Laptop 4 (2020) |
|---|---|
| Model | Surface Laptop 4 (2020) |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 5: 802.11ac compatible |
|---|
| Display Type | QHD PixelSense display |
|---|---|
| Display Size | 15.0 inch Display |
| Display Resolution | 2496 x 1664 Pixels (201 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 13.4 x 9.6 x .57 (339.5 mm x 244 mm x 14.69 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.40 lbs (1,542 g) |
| Body Color | Platinum (metal) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen Processor |
| Ram | 8GB, 16GB LPDDR4X |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB, 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 12 hours of typical device usage |
| Audio | Dual far-field Studio Mics Omnisonic Speakers with Dolby Audio Premium |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x USB-C, 1 x USB-A 3.5 mm headphone jack, 1 x Surface Connect port Compatible with Surface Dial off-screen interaction |
| Made By | USA |
|---|
This laptop is one of the best laptop in this range.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →