| Processor | Intel Core i7-1065G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.5 inch QHD Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR4X RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | 4-cell Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Microsoft Surface Laptop 3 |
|---|---|
| Model | Surface Laptop 3 (2019) |
| Price | Tk 135,447 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
|---|
| Display Type | QHD PixelSense display |
|---|---|
| Display Size | 13.5 inch |
| Display Resolution | 2256 x 1504 Pixels (201 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 12.1 x 8.8 x .57 (308 mm x 223 mm x 14.5 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.84 lbs (1,288 g) |
| Body Color | Black (metal) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1065G7 Processor |
| Ram | 16GB LPDDR4X |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD (removable) |
| Battery Type | 4-cell Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 11.5 hours of typical device usage |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
| Bluetooth | Wireless 5.0 technology |
| USB | 1 x USB-C, 1 x USB-A 3.5 mm headphone jack, 1 x Surface Connect port Compatible with Surface Dial off-screen interaction |
Laptops are very beautiful.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 2.5k WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 80Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQUXGA 4K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →