| Processor | Intel Core i7-1065G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.5 inches Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR4X RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 4-cell Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Microsoft Surface Laptop 3 Core i7 |
|---|---|
| Model | Surface Laptop 3 Core i7 |
| Price | Tk 114,609 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
|---|
| Display Type | QHD PixelSense display, 3.4 million pixels Surface Pen enabled, Corning Gorilla Glass 3 |
|---|---|
| Display Size | 13.5 inches |
| Display Resolution | 2256 x 1504 Pixels (201 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 12.1 x 8.8 x .57 (308 mm x 223 mm x 14.5 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.84 lbs (1,288 g) |
| Body Color | Sandstone (metal) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-1065G7 Processor, Quad Core 4.2GHz Max Turbo Speed |
| Ram | 16GB LPDDR4X |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD (removable) |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Up to 11.5 hours |
| Audio | Dual far-field Studio Mics Omnisonic Speakers with Dolby Audio Premium |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
|---|---|
| Bluetooth | Wireless 5.0 technology |
| USB | 1 x USB-C, 1 x USB-A 3.5 mm headphone jack, 1 x Surface Connect port Compatible with Surface Dial off-screen interaction |
| Made By |
|---|
Great All Around Laptop.
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches WQXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-1230U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 42Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li-ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →