| Processor | Intel Core m3-8100Y Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.5 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 615 | |
| OS | Windows 10 Home in S mode | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 128GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Microsoft Surface Go 2 |
|---|---|
| Model | Surface Go 2 |
| Price | Tk 52,095 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax compatible |
|---|
| Display Type | FHD PixelSense 10-point multi-touch Corning Gorilla Glass 3 Display and Surface Pen |
|---|---|
| Display Size | 10.5 inches |
| Display Resolution | 1280 x 1920 Pixel (~220 ppi density) |
| Webcam | 8.0MP HD |
|---|
| Body Dimensions | 9.65 inches x 6.9 inches x 0.33 inches (245 mm x 175 mm x 8.3 mm) |
|---|---|
| Body Weight | Wi-Fi: 1.2 lb (544 g) LTE Advanced: 1.22 lb (553 g) |
| Body Color | Light Gray, Matte Black |
| Operating System | Windows 10 Home in S mode |
|---|---|
| Processor | Intel Core m3-8100Y Processor |
| Ram | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 128 GB SSD |
| Battery Type | 9.65 inches x 6.9 inches x 0.33 inches (245 mm x 175 mm x 8.3 mm) |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
Nice camera performance.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →