| Processor | Core i7-1065G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.5 inches Display | |
| Graphics Card | Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 1TB PCIe SSD | |
| Battery | Up t5.5 hours of typical device usage | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Microsoft Surface Book 3 (2020) |
|---|---|
| Model | Surface Book 3 (2020) |
| Price | Tk 250,056 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
|---|
| Display Type | QHD Aspect ratio: 3:2 Contrast ratio: 1600:1 Touch: 10 point multi-touch G5 display |
|---|---|
| Display Size | 13.5 inches |
| Display Resolution | 2000 x 3000 Pixels (267 PPI) |
| Webcam | 5.0 MP front-facing camera |
|---|---|
| Megapixel | 1080p HD |
| Video | video 8.0 MP rear-facing autofocus camera with 1080p HD video |
| Body Dimensions | 12.3 x 9.14 x 0.59-0.90 (312 mm x 232 mm x 15 mm-23 mm) |
|---|---|
| Body Weight | Total – 1642 g (3.62 lbs) Tablet – 719 g (1.59 lbs) |
| Body Color | Light Gray and Matte Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Core i7-1065G7 Processor |
| Generation | 10th Gen |
| Ram | 32GB LPDDR4x 3733Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB PCIe SSD |
| Graphics Memory | Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Backup | Connected to keyboard base: Up to 15.5 hours of typical device usage |
| Audio | Dual far-field Studio Mics Front-facing stereo speakers with Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
| Bluetooth | Bluetooth Wireless 5.0 technology |
| USB | 2 x USB-A (version 3.1 Gen 2), 1 x USB-C (version 3.1 |
| Other Features | Sensors : Ambient light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
|---|
Awesome build and battery quality.
Display: 16.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 90Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1350P Processor
RAM: 8GB DDR5 4800 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr 51Whr Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Comet Lake Core i7-10875H Processor
RAM: 64GB DDR4 2933MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Embedded 6-Cell Li-Polymer (91.2WH) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 32GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Pop OS 21.04 (64-bit)
Battery: Embedded 6 cell Polymer 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 9 6900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch WQHD Anti-glare Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →