| Camera | 5 MP Main, VGA Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) | |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Micromax Bolt Q381 |
|---|---|
| Model | Bolt Q381 |
| Price | Tk. 4,890 |
| Brand | Micromax |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2016 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2016 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | HSPA |
| Network Speed | Yes |
| Network GPRS | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 196 ppi density |
| Primary Camera | 5 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | Info not available |
|---|---|
| Body Weight | Info not available |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Battery Stand by | Up to 360 h |
| Battery Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | Document viewer Photo/video editor |
The battery are perfect,software and camera are the best.
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →