| Processor | Intel Core i5-8250U | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inch FHD IPS Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | 4 cell lithium polymer battery | |
| Warranty | 2 year (Battery, Adapter 1 year) |
| Name | Xiaomi Mi Notebook Air |
|---|---|
| Model | Mi Notebook Air |
| Price | Tk. 63,490 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | WiFi, Bluetooth, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD IPS |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Weight | 2.4700 kg |
|---|---|
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB |
| Graphics Memory | Intel HD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell |
| Battery Backup | 4 hrs to 5 hrs |
| Audio | Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Built-in Dual Speakers |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | USB Host: Yes (2x USB 3.0 Host) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Languages: Windows OS is built-in Chinese pack |
This is a good laptop and good value for the money.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →