| Camera | 13MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inches IGZO IPS LCD | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) | |
| Chipset | Unisoc SC9832E | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Battery |
| Name | Meizu C9 |
|---|---|
| Model | C9 |
| Price | Tk 8,990 |
| Brand | Meizu |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December 2018 |
|---|---|
| Launch Date | December 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm |
| Camera Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 146.2 x 71.2 x 9.7 mm (5.76 x 2.80 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Body Color | Black, Blue |
| OS Version | Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|
| GPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 2GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →