| Camera | 5 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.00 inches Display | |
| Sim | Dual SIM Dual Standby (Normal+ Micro SIM) | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) | |
| Chipset | Quad Core 1.2 GHz | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Li-Polymer 2000 mAh Battery |
| Name | Maximus Max 5 |
|---|---|
| Model | Max 5 |
| Price | TK. 3,990 |
| Brand | Maximus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2017 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2017 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | WCDMA 2100 MHz |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.00 inches |
| Display Resolution | FWVGA 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5.0 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 143 x 71.7 x 8.5 millimeter |
|---|---|
| Body Color | Black |
| GPU | Mali 400 |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.2 GHz |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.1 B/G/N WiFi Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Accessories : 1 box, 1 Charger with USB Cable, Head set, Battery. |
This mobile is worth a watch, the price and the comparison is low.
Good
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →