| Camera | 0.3MP Main, No Front | |
|---|---|---|
| Display | 2.4 Inches TFT Display | |
| Sim | Dual Sim Dual Standby | |
| OS | Feature Phone | |
| Chipset | No | |
| RAM | 32MB RAM | |
| Memory | 32MB ROM | |
| Battery | Removable Li-Ion 2800 mAh Battery |
| Name | Maximus M316b |
|---|---|
| Model | M316b |
| Price | Tk 1,599 |
| Brand | Maximus |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2015 |
|---|---|
| Launch Date | Available |
| Network Type | GSM, GPRS |
|---|---|
| Network 2G | GSM |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Network Speed | GSM |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | No |
| Display Type | TFT |
|---|---|
| Display Size | 2.4 Inches |
| Display Resolution | Yes |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | MP4, 3GP |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Yes |
| Body Color | White, Black |
| Operating System | Feature Phone |
|---|---|
| CPU | No |
| GPU | No |
| Chipset | No |
| Memory Internal | 32MB ROM |
|---|---|
| Memory External | MicroSD card slot Expandable up to 8GB |
| Ram | 32MB RAM |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | No |
| Sensors | No |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | In The BOX 1 box, 1 Charger with USB Cable, UM, Head set & Battery |
Nice feature phone
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →