| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inches HD IPS Display | |
| Sim | Dual Micro SIM (Micro/Nano) | |
| OS | Android 5.1 Lollipop | |
| Chipset | Quad Core 1.3 GHz | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | Li-Polymer 2000 mAh Battery |
| Name | Maximus Aura 66 Pro |
|---|---|
| Model | Aura 66 Pro |
| Price | TK. 5,990 |
| Brand | Maximus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | WCDMA 1900/2100 MHz |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | HD IPS |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8.0 MP AF,True Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5.0 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 140 X 69.5 X 7.1 mm |
|---|
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n WiFi Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity, Proximity, Compass, Light Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | Free : Back Cover, Accessories : 1 box, 1 Charger with USB Cable, UM, Head set, Battery. |
|---|
Looking at all aspects of this mobile, I can say that the mobile is very beautiful.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →