| Camera | 5 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM Dual Standby (Normal+ Micro SIM) | |
| OS | Android 5.1 Lollipop | |
| Chipset | Quad Core 1.3 GHz | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh Battery |
| Name | Maximus Aura 55 |
|---|---|
| Model | Aura 55 |
| Price | TK. 7,500 |
| Brand | Maximus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | Available |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | WCDMA: 2100 MHz |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS, FWVGA 480 x 854 |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inch |
| Display Resolution | FWVGA 480*854 |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5.0 MP with Rear Flash Light |
|---|---|
| Secondary Camera | 2.0 MP with Front Flash Light |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 135 x 66 x 8.15 millimeter |
|---|---|
| Body Color | Gold, Dark Gray, Classic Gold |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.1 B/G/N WiFi Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes |
| GPS | APGS, GPS |
| Sensors | Gravity, Proximity Sensor |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Accessories : 1 box, 1 Charger with USB Cable, UM, Head set, Battery. |
Yes, it is better to phone, I like it.
I think this phone is a great priced.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.52 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: UniSoC SC9863A1
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go Edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →