| Engine Displacement | 124.6 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, M-TEC Engine | |
| Mileage Per Liter | 55 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 85 kmph top speed | |
| Maximum Power | 8.5 bhp @ 7000 rpm | |
| Maximum Torque | 10 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 123 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Mahindra Gusto 125 |
|---|---|
| Model | Gusto 125 |
| Color | Orange Rush, Bolt White, Monarch Black, Regal red |
| Price | Discontinue |
| Brand | Mahindra |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, M-TEC Engine |
|---|---|
| Displacement | 124.6 cc |
| Maximum Power | 8.7 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 10 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Console | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Remote Flip-Key, Quick Storage, Find Me Lamps, Guide Lamp, Head-Turning Style |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 55 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 85 kmph |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic with Air Spring |
| Rear Suspension | Coil Type, Hydraulic |
| Length | 1825 mm |
|---|---|
| Width | 711 mm |
| Height | 1188 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Kerb Weight | Yes |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | VRLA |
| Battery Capacity | 12 V, 6 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/190-12 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-12 inch, Rear :-12 inch |
| Wheels Type | Sheet Metal |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
This bike has got excellent power with high-speed stability and its braking is awesome. Also, the bike looks.
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →