| Engine Displacement | 106.7 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air-Cooled, MCi-5, 106.7cc, Single Cylinder | |
| Mileage Per Liter | 55 Kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 92 Kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 8.5 Bhp @ 7500 rpm | |
| Maximum Torque | 8.5 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 120 kg weight | |
| Brakes Style | Brake: Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Mahindra Arro XT |
|---|---|
| Model | Arro XT |
| Color | Black,Red. |
| Price | Discontinue |
| Brand | Mahindra |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air-Cooled, MCi-5, 106.7cc, Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 106.7 cc |
| Maximum Power | 8.5 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 8.5 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 55 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 92 Kmph Top Speed |
| Chassis | Steel double tubular cradle |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension | 5-step adjustable, coiled hydraulic-damped |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1050 mm |
| Fuel Capacity | 13.70 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 2.75” x 18”, Rear: 3.0” x 18” |
|---|---|
| Tyre Type | Spoke Wheels |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Excellent mileage bike and pick up is excellent and suspension smooth I used this bike last 6 months and mileage is 71+.
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →