| Engine Displacement | 160cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 4 Stroke, Single cylinder, Liquid-cooled, SOHC | |
| Mileage Per Liter | 35 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 130 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 17 Bhp @ 8000 RPM | |
| Maximum Torque | 17 NM @ 6500 RPM | |
| Kerb Weight | 150 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Lifan KPR 165R Carburetor |
|---|---|
| Model | KPR 165R Carburetor |
| Color | Black |
| Price | Tk 200,000 |
| Brand | Lifan |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4 Stroke, Single cylinder, Liquid-cooled, SOHC |
|---|---|
| Displacement | 160cc |
| Maximum Power | 17 Bhp @ 8000 RPM |
| Maximum Torque | 17 NM @ 6500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet-multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 |
| Bore | Yes |
| Stroke | Yes |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 130 Kmph (Approx) |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Yes |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 1105 mm |
| Height | 760 mm |
| Fuel Capacity | 14 Liters |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 775 mm |
| Headlight | LED Projector |
|---|---|
| Tail Light | Led |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 90/90-17, 130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc Brake |
| Rear Brake | Disc Brake |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Yes |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: 154.9 cc Engine
Engine Type: 4 -Stroke,1-Cylinder, Air cooled
Mileage PL: 64 KM/L Mileage
Top Speed: 127 KM/H Top Speed
Maximum Power: 14.6 BHP @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 154.9 cc Engine
Engine Type: 4 -Stroke,1-Cylinder, Air cooled
Mileage PL: 64 KM/L Mileage
Top Speed: 127 KM/H Top Speed
Maximum Power: 14.6 BHP @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 3-Valve
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 90 kmph Max Speed
Maximum Power: 11.4 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 150 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 3-Valve
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 90 kmph Max Speed
Maximum Power: 11.4 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →