| Camera | 48MP+8MP+5MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches P-OLED Display | |
| Sim | Pre-installed Nano-SIM | |
| OS | Android 10, LG UX 9 | |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB UFS 2.1 ROM | |
| Battery | 4300 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | LG Velvet 5G UW |
|---|---|
| Model | Velvet 5G UW |
| Price | Tk 62,990 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, August 19 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, August 21 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 260, 261 mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1000/75 Mbps, 5G 2Gbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP+8MP+5MP Main, 16MP Front |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/1.9, 29mm (standard), 1/3.06, 1.0µm |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 167.2 x 74.1 x 7.9 mm (6.58 x 2.92 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Body Color | Aurora Red |
| Operating System | Android 10, LG UX 9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|
Wonderful, looks nice.
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: Li-Po 10000 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 5.7 Inches, IPS Display
Camera: 12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP+5MP+2MP+2MP Main 8MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: Li-Po 4120 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek MT6877 Dimensity 900 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →Display: 12.3 Inches QHD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Intel Core i5-8200Y 1.3 Ghz
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Chrome OS
Battery: Lithium-ion 48 Wh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →