| Camera | 64MP+13MP+0.3MP Main, 10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches,P-OLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Po |
| Name | LG V60 ThinQ 5G |
|---|---|
| Model | V60 ThinQ 5G |
| Price | Tk 65,000 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500), 46(5200), 48, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Network 5G | 5G band 2(1900), 25(1900), 41(2500), 66(1700), 71(600); SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat22; 5G |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 DCI-P3 100% HDR10+ Always-on display |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1/1.72 |
|---|---|
| Secondary Camera | 10 MP, f/1.9, 30mm (standard), 1/3.1 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4320p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p, HDR10+, 24-bit/192kHz stereo sound rec., gyro-EIS 2160p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 169.3 x 77.6 x 8.9 mm (6.67 x 3.06 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) MIL-STD-810G compliant |
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/192kHz audio recording |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint-under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 4.0+) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging |
Awesome phone in this price segment.
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: Li-Po 10000 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, Nothing OS 2
Battery: 4700 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 5.7 Inches, IPS Display
Camera: 12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP+5MP+2MP+2MP Main 8MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: Li-Po 4120 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek MT6877 Dimensity 900 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →Display: 12.3 Inches QHD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Intel Core i5-8200Y 1.3 Ghz
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Chrome OS
Battery: Lithium-ion 48 Wh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →