| Camera | 12 MP+12 MP+16 MP Main, 8 MP+5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | LG V50 ThinQ 5G |
|---|---|
| Model | V50 ThinQ 5G |
| Price | Tk. 89,990 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Release 2019 |
|---|---|
| Launch Date | February, 2019 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE (5G capable) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 537 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Triple: 12 MP 12 MP 16 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 8 MP, 26mm (standard), f/1.9, 1.4µm 5 MP, 21mm (wide), f/2.2, |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Body Dimensions | 159.2 x 76.1 x 8.3 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Body Color | Astro Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes - Stereo, RDS |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 32-bit/192kHz audio - 24-bit/48kHz audio recording - Active noise cancellation with dedicated mic - DTS: X Surround Sound - Tuned |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Koria |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Qi fast wireless charging 10W |
LG phone is the best. better than other branded android phones.
Display: 7.71 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: 308 mAh Non-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.92 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 16 GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+13MP Main, 10.7MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 7.0 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 12, MYUI 4.0
Battery: 3500 mAh Battery
View Details →