| Processor | Intel Core i7-8550U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4 cell lithium ion (polymer) | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | LG Gram (15Z975-U.AAS7U1) |
|---|---|
| Model | Gram (15Z975-U.AAS7U1) |
| Price | Tk. 118,900 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 14.1 x 9.0 x 0.6 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.4 lbs |
| Body Build | Metal Alloy (Nano Carbon with Magnesium) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers 1.5W x 2 |
| 3.5mm Jack | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C 3 x USB 3.0 |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 10/100/1000Mbps or Gigabit |
It is really lightweight, seems fast and the keyboard is very nice.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 3.2K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →