| Processor | Intel Core i7-8565U | |
|---|---|---|
| Display | 17 Inches WQHD IPS Anti Glare LED | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion (polymer)Battery | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | LG Gram (2019) 17Z990-R.AAS8U1 |
|---|---|
| Model | Gram (2019) 17Z990-R.AAS8U1 |
| Price | Tk. 135,300 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | WQHD IPS Anti Glare LED |
|---|---|
| Display Size | 17 Inches (43.18 cm) |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 380.6 x 265.7 x 17.4 mm, 18.4 x 10.7 x 2.4 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 4.2 lbs (1.33 Grams) |
| Body Build | Metal Alloy (Nano Carbon with Magnesium) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8565U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB M.2 SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion (polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers 1.5W x 2 |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2) 10/100Mbit (USB-C Port with R45 gender) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 1 x USB 3.0 and USB Type-C |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 1 x HDMI |
Just got the laptop. It's really light and has fantastic battery life.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 2.5k WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 80Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQUXGA 4K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →