| Processor | Intel Core i7-8565U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD LCD | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion (polymer) Battery | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | LG Gram (2019) 15Z990-A.AAS7U1 |
|---|---|
| Model | Gram (2019) 15Z990-A.AAS7U1 |
| Price | Tk. 127,100 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LCD |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 14.1 x 9.0 x 0.7 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.44 lbs (1109 g) |
| Body Build | Carbon nanotube-reinforced Magnesium Alloy |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8565U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB M.2 SATA SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers 1.5W x 2 |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2), 10/100Mbit (USB-C Port with R45 gender) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C 2 x USB 3.0 |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Yes (USB-C port with RJ45 gender) |
Light but fast and powerful.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-12650H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz (8GB SODIMM + 8GB Soldered)RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 53Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7530U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch OLED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Anti-Glare Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh Capable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →