| Processor | Intel Core i7-8550U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD IPS | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz RAM | |
| Memory | 1 TB SSD | |
| Battery | 4 cell lithium ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | LG Gram (15Z980-R.AAS9U1) |
|---|---|
| Model | Gram (15Z980-R.AAS9U1) |
| Price | Tk. 131,200 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD IPS Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 14.1 x 9.0 x 0.7 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.41 lbs |
| Body Build | Metal Alloy (Nano Carbon with Magnesium) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 1 TB SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell |
| Battery Backup | Upto 5 Hours |
| Audio | Stereo 1.5W x 2 |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | USB 3.0 Type-C |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint sensor |
This is the best laptop that I have ever owned.
Display: 16.0 Inch 2.5k WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED SVA Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz (8GB SODIMM + 8GB Soldered)RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS with full disk-encryption
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →