| Processor | i5-1035G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inches Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB M.2 NVMe SSD | |
| Battery | 4-cell Lithium ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lg Gram 14 (2020) |
|---|---|
| Model | Gram 14 (2020) |
| Price | Tk 104,190 |
| Brand | LG |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (Wi-Fi 6 , 2x2, BT Combo) |
|---|
| Display Type | FHD IPS |
|---|---|
| Display Size | InchesResolution1080 |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 12.7 x 8.3 x 0.7 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.2 lbs (999 g) |
| Body Color | White |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Core i5-1035G7 Processor |
| Ram | 8GB DDR4 3200MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB M.2 NVMe SSD |
| Battery Type | 4-cell Lithium ion (polymer) 72Whr (Voltage 7.7V) Battery Weight (in 270 grams) |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 18 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | ThunderboltTM 3 (USB Type-C), USB 3.1 x 3, HDMI, microSD/UFS, DC-In HP/Mic Out (Combo), (USB-C port with RJ45 gender) |
| Made By | china |
|---|
This laptop looking is really good.
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 2k IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell 45Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 YearWarrenty
View Details →