| Processor | Intel Core i7-8565U | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches FHD LCD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB M.2 SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion (polymer) | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | LG Gram (13Z990-R.AAS7U1) |
|---|---|
| Model | Gram (13Z990-R.AAS7U1) |
| Price | Tk. 114,800 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LCD |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 12.0 x 8.3 x 0.60 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.13 lbs (965g) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8565U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Combo |
|---|
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2) 10/100Mbit (USB-C Port with R45 gender) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | Yes (USB-C port with RJ45 gender) |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | MIL-STD-810G Passed Fingerprint reader |
I love this laptop! So lightweight! Set up was easy! It’s only been a month but so far so good!
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches WQXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-1230U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 42Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li-ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →